Scotts Valley High School  Logo
Principal's Message Mission Statement School Profile School Directory Awards & Recognitions Bell Schedule Campus Map College Readiness Directions Forms
Overview Community Service Course Catalog Math & Science Pathways Homework Policy IB Program Library Regional Occupational Program Teacher Homework Directory
Athletics Contact Us - Athletics Eligibility Requirements Falcon Club Special Recognitions Sports Teams
Art ASB Clubs CSF Falcon Times Haunted House Music Parent Club Plays & Musicals School Advisory Council Student Government
Counseling Academic College & Career Naviance Social and Emotional Health Services
Daily Announcements Student Services Attendance Extra-Curricular Code of Conduct Seniors Student Handbook

Special Recognitions

2008-09

BASEBALL

Player of the Year:  Robbie Erlin

1st Team: 

Pitcher:  Kyle Shipe

Utility:  Brett Levy

Outfielder: Chris Levy, Eric Bagley

2nd Team: 

Infielder:  Jordan Scott

 


BASKETBALL

Girls 1st Team:  Alex Price

-----------------------------

Boys 2nd Team:  Derek LaBahn

 


FOOTBALL

Co-MVP:  Kyle Hardwick

Lineman of the Year: Travis Awe

Coach of the Year: Louie Walters

1st Team: Luke Elder (L), Joey Bright (WR), Aldin Barrett (WR), Ian Gerber (TE & DL), Trevin Dean (DB), Jasper Forrest (K), Erik Brager (P)

2nd Team:  Louis Lahood (OL), Chase Sheppard (OL), Blaine Bariteau (Back), Luke Elder (DL), Cody Huckvale (L), Aldin Barrett (DB)

 


GOLF

Girls Most Valuable Senior:  Carly DeBlock

Girls Most Valuable Freshman:  Natilie Ifland

-----------------------------

Boys 1st Team:  Garrett Ofland

 


LACROSSE

MVP:  Billy Green

1st Team:  Travis Awe, Billy Green, Sean Kier, Mike Maxwell

2nd Team:  Mitchell Spalding, Ryan Chacko, Brad Hartman, Chase Shepherd

 


SOFTBALL

1st Team: Erika Houseman, Nikki Owens

2nd Team:  Jessi Carson, Andi Underwood

 


SOCCER

BOYS:

Co-Midfielder of the Year:  Esau Barrientos

Coach of the Year:  Jacob Long

1st Team: Eric Brager, Kurt Selander, Brent McCloskey, Ben Hillan

2nd Team:  Steven Haas, Johnny Poore, Aaron Liang

GIRLS:

Defender of the Year:  Brittany Kuo

1st Team: Kailey Payne, Jordin Carlson, Andi Underwood, Nicole Carver

2nd Team:  Emily Payne, Ali Bothman, Amy McDowell, Kelsey Baskovich

 


TENNIS

Junior of the Year: Mali Collins

Sophomore of the Year: Capella Yee

1st Team:  Carolyn Sayer

 


BOYS VOLLEYBALL

Co-Senior of the Year:  Ryan Morano

1st Team:  Eric Brager, Ryan Morano

 


WRESTLING

125 Result:  Abe Scher

130 Result:  Travis DuBridge

145 Result:  Bassel Lufti